איכות הסביבה

אקולוגיה היא למעשה תורת הסביבה

 

 

 

אקולוגיה היא למעשה תורת הסביבה. תורה זו עוסקת בכל הקשור ליחסי הגומלין של יצורים חיים עם הסביבה בה הם חיים. בשנים האחרונות החלה הסביבה לתפוס חלק יותר ויותר חשוב בחיינו, עם התגבשות ההבנה שהשפעתו של האדם על כדור הארץ היא שלילית ומחמירה מיום ליום. עדויות מדעיות מהשנים האחרונות מראות כי היקף התיעוש והאוטומציה של החיים האנושיים יוצרים חומרים מזיקים מאוד הנפלטים אל חלל האוויר ונלכדים בתוך האטמוספירה. לכידתם של חומרים אלה, הנקראים גזי חממה, בתוך האטמוספירה מובילה ללכידת החום המגיע מהשמש בתוך האטמוספירה, ומקשה את שחרורו אל החלל החיצון. אז מה הבעיה אם כדור הארץ יתחמם במספר מעלות? מקסימום יהיה לנו קיץ יותר ארוך וחם... אז זהו שלא...

הפשרת קרחונים, צרה צרורה

כדור הארץ מורכב משני שליש מים, ושליש יבשה. בשני הקטבים, הצפוני והדרומי, של כדור הארץ ישנו ריכוז אדיר של קרח. אזורים אלה בכדור הארץ הם אזורים שבהם מזג האוויר הוא קפוא לאורך כל השנה, מה שלא מאפשר למים להפוך לנוזליים, וכך נוצרים גושי קרח ענקיים בגודל של יבשת. התחממות כדור הארץ עלולה להוביל להפשרת הקרחונים הללו. ברגע שקרחונים אלה מפשירים הם למעשה הופכים למים הנטמעים בתוך האוקיינוסים. התוצאה של זה היא שבתוך האמבטיה הענקית הזאת שנקראת אוקיינוס, תהיה כמות גדולה יותר של מים, מה שיגרום לעליית מפלס הים. עליית מפלס הים תגרום להצפה של אזורים מיושבים בכל רחבי כדור הארץ. כך למשל האי מנהטן בניו יורק ישקע כמעט כולו בתוך מי הים. אפילו בישראל, ערים כמו תל אביב, נתניה ואילת ישקעו בחלקן תחת מי הים. לא יהיו יותר דירות נופש באילת, ולא יהיו יותר דירות להשכרה באילת. גם לא בתל אביב.

ניתן להבין שכל הנושא של אקולוגיה הופך להיות יותר ויותר חשוב, ויותר ויותר משאבים פרטיים ומדינתיים מופנים לחקר כדור הארץ והשפעתו של האדם על הסביבה. אם תחום זה מעניין אתכם תוכלו ללמוד אקולוגיה ומדעי הסביבה בכל אוניברסיטה או מוסד אקדמי אחר, להבין את העולם הזה, ואולי אף לתרום למציאת פתרונות.