איכות הסביבה

אקולוגיה- שכבת האוזון וחשיבותה

 

 

 

אחד מתחומי אקולוגיה ומדעי הסביבה אשר עולה רבות לכותרות הינו שכבת האוזון. מהי, למעשה, אותה שכבת אוזון? האוזון הינו גז המורכב מ- 3 אטומים של חמצן (O3) והוא מצוי בשכבה שהיא לרוב בין חמישה עשר קילומטר לשלושים וחמישה קילומטר מעל פני האדמה, כחלק משכבת האוויר הקרויה סטרטוספירה. תפקידו של האוזון הינו בעיקר בליעת הקרינת האולטרה סגולה הנפלטת על ידי השמש ומגיעה לכדור הארץ ולאטמוספירה.

מהם נזקי הקרינה העל סגולה?

לגבינו, בני האדם, קרינה על סגולה משמעותה נזקים שונים. בין היתר, הקרינה העל סגולה עלולה לחולל נזקים במבנה ה- DNA , החומר הגנטי שלנו, ובהמשך גם לגרום להיווצרותו של סרטן העור, למשל, זאת בשל פגיעה במנגנון הבקרה על חלוקת תאי העור ושגשוגם. מסיבה זו, אם אתם עוסקים בפעילות ארוכה בחוץ, למשל פינוי דירה בתל אביב ביום חמים עם קרינה חזקה, יש להגן על העור בכל דרך אפשרית, זאת על מנת למנוע נזקים קשים לאחר מכן.

אקולוגיה וכימיה של האוזון

תחום שלם של אקולוגיה כיום עוסק במה שקורה לשכבת האוזון, ההולכת ומתמעטת. למשל, פליטה של גז המכיל תחמוצות חנקן (NO2) תביא לתגובה עם האוזון, פירוק מולקולת אוזון וקבלת מולקולות NO במקום. תרכובות אחרות, כגון פריאון ו- CFC, יגרמו אף הן לפירוק האוזון והן נחשבות למסוכנות לשכבה זו. כל הנ"ל הן מולקולות היציבות בסטרטוספירה, כלומר הן לא יתפרקו מעצמן אלא במפגש עם אוזון ופירוקו במקביל. התרכובות הללו מצויות בגזים של מזגנים ומקררים, כמו גם בתרסיסים ובחומרי אריזה שיוצרו בהקצפה, בתוך חומרי בידוד, כגז המשתמשים בו לניפוח בתעשיית הפלסטיק, כתוצאה מבעירה של חומרים שונים במנועים וזיהום אוויר הנובע כתוצאה מכך ועוד.

החור בשכבת האוזון

החור מעל שכבת האוזון אותר לראשונה מעל "היבשת השישית" (אנטרטיקה), זאת באמצעות מדידות של אוזון אשר ירדו במקביל לעלייה ברמות CFC אשר אוששו על ידי צילומים לוויניים של שכבת האוזון. עם זאת, לא ניתן היה ליחס את הירידה לעלייה בכמות CFC מכיוון שהחור הזה לא נתגלה בארצות נוספות בהן רמת CFC ומזהמים אחרים באוויר גבוהה.