איכות הסביבה

הכל על אקולוגיה בבנייה

 

 

 

אקולוגיה היא הנושא החם של העשורים האחרונים, המדע החוקר את היחסים שבין כל החיים בכדור הארץ והסביבה. מדינות, ממשלות ואנשיפ פרטיים מתחילים יותר ויותר להבין שעלינו לפעול כדי לשמור את כדור הארץ שלנו, לעצור את ההתחממות הגלובלית, למנוע זיהום אויר ולמחזר. לכן, אנשים מתחילים להשקיע משאבים ולפתח רעיונות ופתרונות שהולכים עם אקלוגיה של כדור הארץ. בין הרעיונות אפשר למצוא אופניים חשמליות, שמאפשרות להפוץ את האופניים לכלי תחבורה שיכול להחליף רכב פרטי ולהגיע באמצעותו למרחקים ללא צורך בדלק. תחום נוסף בולט ומתקדם הוא אקולוגיה בבנייה. כמובן, ניתן לראות את תחום האקולוגיה בעוד תחומים רבים מאוד כמו מכירת צמיגים מחומרים פחות מזהמים, מתן שירות לצמיגים מבלי להשתמש בחומרים מסוכנים מידי ועוד.

 

איך באה לידי ביטוי אקולוגיה בבנייה?

הרעיון מאחורי בניית אקולוגית הוא להשתמש בחומרים שגם כך קיימים וזמינים ושאינם מצריכים הרס של משאבים מתכלים של כדור הארץ או זיהום סביבתי. אחד המקומות שבהם מיושמת בהצלחה בנייה אקולוגית  הוא דרום אמריקה. בדרום אמריקה יש יישוביים שלמים שמבוססים על בנייה אקולוגית. יישובים אלה אינם מסתפקים רק בבנייה מחומרים ממוחזרים של הבתים, אלא גם תכנון כלל יישובי אקולוגי. כך ניתן למצוא שם מערכות למחזור מים, מערכות של אנרגיה מתחדשת המבוססת בין השאר על אנרגית השמש, גידולים אורגניים, ייבוש מזון באמצעות השמש ועוד. אחד הרעיונות שעומדים מאחורי אקולגיה היא לקיחת אחריות אישית של התושבים על חייהם ועל סביבתם, מבלי לחכות להושעה של הממשלות השונות. כאשר הרעיון המרכזי הוא שילוב של טכנולוגיות לא מזהמות עם ניצול של תהליכים טבעיים שגם כך קורים בסביבה.

 

אילו חומרים משמשים בבנייה אקולוגית?

הדגש של אקוולגיה בבנייה הוא בנייה מותאמת לסביבה ולא כזו שמתעלמת מהסביבה. כך משתמשים בבנייה אקולוגית בקש כחומר גלם מרכזי לבניית קירות. מכינים תערובת המכילה מעט אדמה והרבה קש, תערובת זו נדחסת לתבנית מלבנית בצורת לבנה ולאחר שהשכבה הראשונה התייבשה, ממשיכים הלאה.

אפשרות נוספת היא בנייה באמצעות לבני אדמה. חשוב שתהיה זו אדמה חולית יותר. מייצרים מאדמה זו לבנים והן משמשות לבנייה. כמובן שמדובר בטכניקה ייחודית, אך עם הנסיון צוברים גם מיומנות.

עוד דרך לבנייה אקולוגית היא באמצעות שקי אדמה. בטכניקה זו מניחים שקים כבדים מלאי אדמה אחד על השני וביחד הם יוצרים אפקא של קיר עבה.