איכות הסביבה

חשיבה ירוקה אצלנו בבית

 

 

 

המגמה של חשיבה ירוקה ואקולוגית היא כבר מזמן לא רק עניין של טרנד חולף. מאז שנחתמה אמנת קיוטו בסוף שנות התשעים, ככל שהשנים חולפות, אפשר לראות כיצד הניסיונות לשמור על כדור הארץ הולכים וגדלים בכל תחומי החיים. כיום רובנו יכולים להשתמש בדרכים קלות שבאמצעותן אנו יכולים לתרום לשמירה על איכות הסביבה, על ידי אימוץ של כמה כללים פשוטים של חשיבה ירוקה אצלנו בבית. חישבו למשל על האופן שבו רובנו יוצאים כיום למרכול עם שקיות בד רב שימושיות – כמויות אדירות של שקיות ניילון נחסכות כצורה זו מדי שנה, ואלו הם אותן השקיות שבעבר מילאו את חופי הים בכמות אדירה של פסולת בלתי מתכלה. מה עוד ניתן לעשות? מעט על כך לפניכם.

להרגיל את הילדים

יש כמה דרכים פשוטות שבאמצעותן תוכלו להרגיל את הילדים לחשיבה ירוקה. ראשית, הקפידו לשוחח איתם בנושא כאשר אתם יוצאים אל חיק הטבע, וגם כאשר אתם יוצאים אל נסיעה בתוככי העיר. עברתם ליד מקום של מכירת צמיגים או תיקון ג'אנטים? דברו איתם על החומרים מהם עשויים הצמיגים – מהיכן מגיע הגומי? האם ניתן למחזר את הצמיגים או לעשות בהם שימוש חוזר? להיכן צריך לפנות אותם עם תום השימוש, על מנת שלא יזיקו לסביבה? אם אתם עוברים יחד ליד מתקן לאיסוף בקבוקי פלסטיק (שאני מקווה שאתם נוהגים לעשות בו שימוש קבוע) תוכלו לשוחח על האופן שבו ממחזרים את הבקבוקים – ידעתם למשל, שמרבית בגדי הפליז עשויים מפלסטיק ממוחזר?

מחזור ושימוש מחדש

מכלים לאיסוף ניירות ועיתונים, לאיסוף בקבוקי פלסטיק ובטריות ישנות, נמצאים כבר במרבית השכונות בישראל, וכדאי להרגיל גם את הילדים לעשות בהם שימוש. דרך נוספת ומצוינת להרגיל את הילדים לחשיבה ירוקה, היא באמצעות שימוש מחדש. למה הכוונה? לכולנו יש בבית חפצים ששוכבים באפס מעשה – בין אם מדובר בשמיכות ישנות, בגדים ישנים, צעצועים ישנים וכולי. את החפצים שנמצאים במצב טוב כדאי כמובן לתרום, אבל בחפצים אחרים ניתן לעשות שימוש חוזר – בגדים בלויים הם בסיס מעולה לתחפושות של פורים, ועם צעצועים ישנים ניתן לעשות שימוש יצירתי בעבודות אומנות.