איכות הסביבה

מדריך פינוי מפגעים תברואתיים

 

 

 


אחד הנושאים החשובים ביותר ברמת הבריאות הנפשית והגופנית כאחד קשור ישירות לניקיון והיגיינה. מי מאתנו לא היה מעדיף לגור במרחב מגורים נקי ומסודר, לעבוד בסביבה נקייה מאורגנת ומתוחזקת היטב? גם ברמה הציבורית הניקיון הוא נושא מרכזי המהווה חלק בלתי נפרד מהחיים של התושבים. פעולות ניקיון במרחב העירוני ציבורי כוללות, פינוי פח אשפה מדי יום ביומו, ניקיון הכבישים מפסולת ולכלוכים, כמו גם הרחובות ושבילי ההליכה המרכזיים בעיר. בדיוק לשם כך מעסיקות הרשויות כיום חברות תחזוקה וניקיון.

אלו דירות מהוות סכנה במישור התברואתי?

בשורות הבאות ברצוננו לדון בחשיבותו של נושא הניקיון והתברואה בספירה הפרטית. ישנן דירות הנחשבות למפגע תברואתי של ממש עקב עומס החפצים והציוד שהצטבר למעלה משנים בשל הזנחה והיעדר טיפול ותחזוקה. דירות אלו יכולות להיות מאוכלסות או לחלופין נטושות ועזובות. בין כה ובין כה ישנו צורך לדאוג שאותן הדירות לא ימשיכו להוות סכנה במישור התברואתי לדיירי הבניין ובכלל לתושבים. דירות מהסוג האמור יכולות להיות דירות שהועברו בירושה על ידי בן המשפחה המנוח, ובעליה החדשים נמנעו מכל שימוש בהן.

כיצד לטפל במפגעים תברואתיים?

דירה זו נדרשת בצורה הכרחית לטיפול מקצועי על ידי חברה אמינה ומנוסה בנושא של פינוי דירה ובפרט פינוי ירושות. שירותי הפינוי יתחילו ראשית עם מיונם וארגונים של כל החפצים לפי כותרות מתאימות ובהתאם ליעד החדש שלהן. לאחר מכן יפנו צוותי העבודה את תכולת הדירה ליעדים חוקיים בלבד, בין אם מדובר על אתרי פסולת מורשים על פי חוק ובין אם מדובר בתרומות לעמותות או לנזקקים. עם תום הוצאתה של תכולת הדירה במלואה יתבצע ניקיון יסודי בכל חללי הדירה, חיטוי ושטיפה רצפות ועוד שירותים במידת הנדרש.
דירות נוספות שיכולות להוות מפגע בריאותי, הן עבור הסביבה החיצונית והן עבור הדייר עצמו הינן דירות של אגרנים כפייתיים. דירות אלו מהוות קרקע נהדרת להופעה של מזיקים דוגמת מכרסמים וחיידקים מזהמים בשל מצבורי הפסולת העצומים שמאכלסים כל פינה ופינה בחללי הדירה השונים.