איכות הסביבה

ספורט ימי באילת – כללי זהירות

 

 

 

ספורט ימי באילת הוא כמעט שם נרדף לאטרקציות באילת. העיר הדרומית יושבת על מפרץ אילת שבים האדום ומציע לנופשים בה מגוון רחב של בילויים ייחודיים על גבי המים ומתחת להם. ואולם, רבים אינם מודעים לסכנות הייחודיות לספורט ימי ואינם לוקחים זאת בחשבון בעת תכנון חופשה הכוללת ספורט ימי באילת.

מרבית המועדונים של צלילה ושל ספורט ימי באילת ממוקמים בחוף הדרומי של אילת הנמצא ביציאה הדרומית של העיר. שם תוכלו למצוא מועדוני צלילה ותיקים מאוד ובהם מדריכי צלילה בעלי ותק רב וניסיון מעשי רציני. זהו פרט חשוב מאוד שכן צלילה בים הפתוח עלולה לזמן מצבים מסוכנים מאוד למי שאינם מנוסים בכך וחשוב מאוד להכיר את הסכנות ודרכי ההתמודדות עמן.

  • ארס – בים ישנן חיות ארסיות. למרבה המזל, חופי אילת אינם משופעים בהן כמו אזורים אחרים בעולם אך עיקר סכנת הארס בצלילה אינו טמון בסיכוי ללקות בו אלא בזמן הפינוי הממושך. כשצוללן ננשך או נדקר על ידי חיה ארסית בים הוא לא יכול לצאת מן המים במהירות ולהגיע לבית חולים. תחת זאת הוא מוגבל על ידי הצורך לקיים נוהל עלייה מסודר כדי להימנע מדה-קומפרסיה. כמו כן, תנועה מתחת למים הינה קשה יותר ותורמת להתפשטות מהירה יותר של הארס במחזור הדם.
  • מחסור באוויר – מחסור באוויר בעת צלילה יכול להיגרם ממספר סיבות ובהן תקלה טכנית בווסת או במיכל או אי מילוי המיכל לפני הצלילה.
  • דה-קומפרסיה – הידועה גם כמחלה האמודאים – ככול שצוללים עמוק יותר ולאורך זמן ממושך יותר הרקמות בגוף קולטות לתוכן יותר ויותר חנקן. ואולם, עליה מהירה מדי אל פני הים אינה מאפשרת לחנקן זה לצאת מן הרקמות ובמצב זה הלחץ על הרקמות נעשה גדול יותר מדי והחנקן נלחץ החוצה בצורת בועיות קטנות היוצרות לחץ עז שעלול ללחוץ על כלי דם ולפגוע באספקת החמצן של הצוללן.

ישנן כמובן עוד בכנות בצלילה אך מרביתן אופייניות לצלילות מורכבות יותר ועמוקות יותר. אנו השתדלנו לסקור את התופעות הרלוונטיות לצוללנים מתחיילים המעוניינים ליהנות ממה שיש לעיר איל להציע להם בתחום הספורט הימי.