איכות הסביבה

על אקולוגיה ועל סביבה

 

 

 

כאשר מדברים על אקולוגיה מדברים בעצם על מדעי הטבע. היחס של הטבע הבא לידי ביטוי בצמחים, בעלי חיים וכל השאר בעודו בא במגע עם הסביבה החיצונית. במאמר זה נדבר בעיקר על המערכת האקולוגית באשר היא. כמו כן נדבר על כדור הארץ כמערכת אקולוגית הגדולה בעולם ועל ההשפעה הסביבתית הן שמדברים על בני האדם והן שמדברים על נסיעה באמצעות אופניים חשמליות או אופניים מתקפלות. כמובן, ניתן לראות מגמה של הפיכת מוצרים שאינם אקולוגיים לאקולוגיים כמו לדוגמא ניסיון למצוא צמיגים ידידותיים לסביבה, צמיג אשר ישמור על בטיחות הנוסעים ברכב מבלי לפגוע בטבע ובסביבה שבה כולנו חיים.

על אקולוגיה ועל השפעות

אז כבר אמרנו כי אקולוגיה קשורה בהשפעות הסביבה. מדובר בשמש כמקור אנרגיה חשוב וראשוני ובגורמים נוספים כמו פגיעות מטאורים והיכחדותם של דינוזאורים לפני כיותר מ50 מליון שנה. כדור הארץ הוא בעצם יחידה אקולוגית אחת שלמה וגדולה. יחידה זו מתחלקת להמוני חלקיקים הבאים לידי ביטוי כים, מדבר, יער ובתי גידול שבהם ניתן למצוא מיקומים בהם נמצאים כל האורגניזמים החיים.

על אקולוגיה ומרכיבים

את נישת אקולוגיה מרכיבים שני מרכיבים. אחד מדבר על פעילות אחד על השני והשני מדבר על שינוי מצב של אחד המשתתפים אשר יגרום לשינוי בשאר המרכיבים. נישה זו הינה ההוכחה כי מערך אקולוגי הינו דינמי ומכאן גם חוסר היציבות המתמדת.

אקולוגיה ודברים שחשוב לדעת

אורגניזמים חיים על המזון כמו כל אורגניזם החי ונושם מזון לצרכי קיום. יש מעט מאוד אורגניזמים אשר מקבלים את מזונם ממינרלים או מרים בלבל. כמו כן מקבלים לא מעט אורגניזמים תרכובות שמצויות בקרקע ובמים. אלו הם בעצם היצרים הראשונים והם בהחלט משמשים כמזון לכל הדורשים האחרים. במצב הנ"ל קולטים היצרנים השניים מזון מגורמים אורגניים ואי אורגניים ומיצרנים ראשוניים וכך ממשיכה לה שרשרת ההזנה בפועל. מראה מרהיב הוא לראות צמחים מתחחים את הסלעים באמצעות שורשיהם וכך בעצם ניתן לקבע את העפר במקום. מיותר לציין כי ברגע שתעלם הצמחייה מההרים, הסחף יהפוך גדול יותר ושינה את כל המדרון. כמו כן , יילקח מאותו מדרון התפקיד של גידול הצמחים ובפרט בואם של בעלי חיים לבקר במקום. לשינוי הדברים תהיה השפעה גם על שינוי הסחף אשר ישנה את אפיק הנהר ואת כל שאר הדברים כשרשרת.