איכות הסביבה

על הקשר בין אייפון ובריאות

 

 

 

האייפון שלנו נמצא תמיד קרוב אלינו – קרוב לאוזניים, לאף ולפה, בדיוק אותם מקומות חמימים שבקטריות וחיידקים אוהבים. התוצאה יכולה להיות הרסנית לבריאות שלנו. התחושה שלנו שהאייפון הוא פרטי שלנו ולכן נקי, היא מוטעית, משום שבבדיקה מיקרוסקופית, נמצא על האייפון כמות עצומה של גורמים מדבקים, אשר גורמים לנו לחלות בשפעת, דלקות עיניים, ועוד.

ניקוי מכשירי סלולר

חלקנו מודעים לאפשרויות הזיהום של השימוש באייפון, ומנסים למנוע זאת בדרכים שונות, אולם ישנו פער גדול בין מה שרופאים וחוקרים רפואיים מייעצים לנו, לבין מה שיצרני האייפון מציעים לנו, בהקשר של חיטוי וניקוי המכשיר.

כך למשל, מוצרים שמיועדים באופן ספציפי לניקוי אייפונים, יכולים מצד אחד לפגום במסך האייפון, מה שמצריך כמובן תיקון אייפון במעבדה, ומצד שני, אותם מוצרים לעיתים פשוט לא מסירים את כל החיידקים.

מדוע אייפונים נחשבים ל'מועדים לפורענות'

גם מחשבים, עטים וטלפונים נייחים יכולים לשמש כמצע פורה לחיידקים, אך האייפונים נחשבים ליותר 'מועדים לפורענות', משום שהם תמיד מונחים קרוב אלינו – ליד הכרית, על השולחן במסעדה, בשירותים הציבוריים, או על ההליכון בחדר הכושר. אותו משקע שומני שאנחנו רואים בדרך כלל על מכשיר הסלולר שלנו, הוא למעשה מרבץ חיידקים שוקק חיים.

מחקרים שנערכו ובדקו משקעי חיידקים על אייפונים, מצאו מספרים גבוהים ביותר של קוליפורמים, אשר בהכרח פוגעים בבריאות שלנו. הדבר מצביע על אי שמירה על היגיינה מספקת. אותם מחקרים בדקו גם שיטות ניקוי שונות, אשר כללו ניקוי במים, באלכוהול, בנוזל לניקוי שמשות ובמטליות לניקוי מכשירי אלקטרוניקה. תוצאות המחקר הראו שאלכוהול הוא היעיל ביותר בניקוי כמעט מושלם של הבקטריות, שאר האמצעים היו פחות יעילים. מים, דרך אגב, היו הכי פחות יעילים.

הבעייתיות העיקרית בתחום היא שהיצרנים של האייפונים, כמו גם כל הסלולרים האחרים, אינם מציינים ממה עשוי הציפוי של המכשיר בדיוק, ולכן לא ניתן לדעת אם תכשיר או חומר ניקוי כזה או אחר יפגע בציפוי.

לסיכום, כאשר רוכשים אייפון, מומלץ מאד להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי אפשרויות ניקוי המסך. הכתובת הטובה ביותר לפנות אליה היא מעבדת תיקוני אייפון, שם תוכלו לרכוש חומר ניקוי, אשר יאפשר לכם לנקות בקלילות את המכשיר ולהפחית את הסיכוי שתהיו חולים החורף הזה.