איכות הסביבה

שיש חברוני ואבן קיסר - השוואה

 

 

 

אנשים רבים מודעים לשליטה הכמעט בלתי מעורערת של אבן קיסר בשוק של שיש למטבח עם זאת חשוב להכיר גם בקיומם של שחקנים אחרים בזירה דינמית זו שגם להם יש מה להציע. אחד מאותן שחקנים הוא שיש חברון המציע שיש למטבח ברמה גבוה מאוד. יצאנו לבדוק את האיכויות של שיש חברון ביחס ליריב הוותיק אבן קיסר. הנה התוצאות.

  1. סוג החומר – אבן קיסר איננו שיש טבעי כי אם חומר סינתטי המיוצר במיוחד כדי לשמש במטבחים ועל כן תכונותיו הפופולריות. השיש החברוני לעומתו הינו חומר טבעי הנחצב מהטבע אך גם הוא איננו שיש כי אם סוג של אבן טבעית שבליטוש נכון מקבלת ברק דמוי שיש.
  2. מחיר – אבן קיסר מהווה תמורה מצוינת לכסף וכן גם השיש החברוני שבשל עלויות הייצור הנמוכות מאוד שלו הוא למעשה השיש הזול ביותר שניתן למצוא כיום בארץ.
  3. עמידות – שיש אבן קיסר נחשב לשיש עמיד במיוחד בעל פוטנציאל להחזיק מעמד שנים רבות. עם זאת הוא מוגבל בשימוש עם סירים חמים אשר יכולים לפגוע במראה שלו. השיש החברוני הוא חזק אף יותר אך הוא זקוק לליטוש מדי כמה שנים כדי לשמר את הברק שלו ולהיפטר מכתמים ולכן הוא כרוך בעלות של תחזוקה מסוימת.
  4. ניקיון – גם אבן קיסר וגם שיש חברוני נחשבים לעמידים בפני שריטות אך השיש החברוני עלול לצבור כתמים ביתר קלות לעומת אבן הקיסר.
  5. גוונים – בעוד שיש מתוצרת אבן קיסר מגיע במגוון רחב מאוד של טקסטורות וגוונים, השיש החברוני הוא יחסית חד גוני בצבעים של צהוב וורוד. זוהי הסיבה שרבים מחשיבים אותו לשיש יחסית חיוור שלא מתאים לכל סוג של מטבח.

אם כן לכל אחד מסוגי השיש שנבחנו את היתרונות והחסרונות שלו – על מנת ליהנות משיש עמיד וחזק במחיר זול במיוחד אפשר ללכת על שיש חברוני בעוד האופציה המעוצבת המגיעה בשלשל צבעים וטקסטורות ומשתלבת בכל מטבח היא דווקא שיש קיסר. הבחירה היא כולה שלכם אך שכרו כי אתם תצטרכו לחיות איתה שנים רבות.